Vyčistite si dáta II. diel: Zbavte sa referral SPAMU v Google Analytics [step-by-ste návod]

Vycistite_si_data_v_Google_Analytics_2_diel

V prvom dieli článku Vyčistie si dáta v Google Analytics I., sme hovorili o tom čo je SPAM v Google Analytics, prečo niekto spamuje váš účet Google Analytics a ako zistíte, či je SPAM aj vo vašom účte Google Analytics.

V tomto článku si ukážeme ako odfiltrovať SPAM z vášho účtu natrvalo. Pred tým ako sa pustíte do čítania vás musím upozorniť, že toto riešenie nie je trvalé pretože ak vzniknú “nové spamy” budete si musieť aktualizovať vaše fitlre. Filtre, ktoré si ďalej ukážeme sám testujem a zatiaľ sa javia byť ako účinné. Carlos Escalera, ktorý podrobne popísal túto metódu ich testoval viac mesiacov a tvrdí, že fungujú. Budeme mu teda veriť :-)

Nové zobrazenie, nový začiatok

Prvá vec, ktorú musíte spraviť je vytvoriť si nové zobrazenie v Google Analytics. Dôvod, je taký, že sa odporúča mať vždy vo vašom účte aspoň 1 zobrazenie, na ktorom nie sú aplikované žiadne filtre. Filtrovanie je nezvratný proces v Google Analytics, to znamená, že dáta, ktoré raz odfiltrujete už nikdy nezískate naspäť. Preto musíte byť opatrný!

Nové zobrazenie si vytvoríte jednoducho kliknutím na kartu Správca v hornej lište. Následne keď si rozkliknete rozdeľovacie menu v pravom stĺpci uvidíte možnosť Vytvoriť nové zobrazenie.

Vytvorenie_zobrazenia_v_Google_analytics

Jediné čo musíte nastaviť je názov a časové pásmo. Voila! Máte nové zobrazenie. To ako si ho nazvete je na vás. Môžete použiť názvy ako ja, a teda Filtrované zobrazenie a Nefiltrované zobrazenie. Názov môžete kedykoľvek zmeniť bez toho aby to na niečo malo dopad.

Nové zobrazenie, ktoré ste vytvorili nebude mať žiadne historické dáta. V druhom kroku budeme aplikovať filtre na toto zobrazenie. Je iba na vás, ktoré zobrazenie si vyberiete pre aplikáciu filtrov, či to bude to nové alebo pôvodné. Ak aplikujete filtre na to pôvodné zobrazenie vaše dáta budú kontinuálne, no na druhej strane je to riskantnejšie, pre prípad, že by vám niečo nevyšlo a odfiltrujete nesprávne dáta. Ja som použil nové zobrazenie.

Zbavme sa toho SPAM-u

Všetko čo musíme urobiť je aplikovať na vami vybrané zobrazenie 2 filtre. Dva preto, že SPAM v Google Analytics funguje na 2 rôznych princípoch a podľa toho ho rozdeľujeme na:

  • Ghost SPAM
  • Crawler SPAM.

Obidva typy majú svoje špecifiká. Ghost SPAM nikdy nenavštívy vašu stránku a preto ho nemôžete odfiltrovať blokovaním v .htaccess súbore (ak vám to niečo hovorí, lebo mne až tak veľa nie :D). Crawler SPAM je zase špecifický tým, že ho neviete odfiltrovať prvou metódou pretože pužíva váš názov hostiteľa. (Neviete čo to je? Nevadí, aj tak to zvládnete nastaviť :-).

Nebudem tu do detailov rozoberať túto problematiku, pretože pre väčšinu ľudí to je aj tak zbytočné. Ak však chcete vedieť viac, prečítajte si celé vysvetlenie a postup od Carlosa.

V prvom článku sme vytvorili segment, v ktorom sme použili dva filtre. Teraz urobíme to isté, len použijeme filtre na úrovni zobrazenia vášho Google Analytics účtu.

Filter pre Ghost Spam

Prvým filtrom zabezpečíme to aby sa zaznamenávala iba návštevnosť z vášho hostiteľa. Kliknite na Správca, vyberte zobrazenie, na ktoré chcete aplikovať tento filter (nové alebo pôvodné) a vyberte možnosť Filtre –> + Nový Filter. Teraz by ste mali vidieť niečo takéto:

filter_pre_ghost_spam

Ako Typ filtra si vyberte možnosť Vlastné a možnosť Zahrnutie. Následne do pola Vzor filtra vložte výraz, ktorý ste použili v prvom poli v predchádzajúcom článku pri vytváraní segmentu a teda:

vasadomena\.sk|translate\.googleusercontent\.com|youtube\.com

Ak máte viacero subdobmén (napr. subdomena.vasadomena.sk), tak ich nemusíte pridať a tento výraz ich zahrnie). Druhá časť tohto výrazu zahrňuje návštevnosť, pri ktorej niekto použije na preklad vašej stránky Google Translate.

V prípade, že ste nečítali predchádzajúci článok, tak vám odporúčam prečítať si ho aby ste tento výraz nadefinovali správne. Závisí na tom správnosť vašich dát v Google Analytics.

Ak používate jeden Google Analytics účet na viacerých doménach alebo ste e-shop a používate nákupný košík alebo platobnú bránu tretích strán, tak vám odporúčam naštudovať si problematiku filtra názvu hostiteľa podrobnejšie. Použitím vyššie uvedeného filtra odfiltrujete aj návštevnosť, ktorú nechcete odfiltrovať.

Filter pre Crawler spam

Začiatok postupu je rovnaký. Znovu vytvorte nový filter v zobrazení, ktoré chcete zbaviť SPAMU až kým sa nedostanete sem:

filter_pre_refferal_spam

Filter si môžete opäť pomenovať akokoľvek. Typ filtra tentokrát tiež vyberte Vlastné. Teraz však chceme vylúčiť návštevnosť a do poľa filtra vyberte možnosť Zdroj kampane. Zopakujem to pre istotu ešte raz. VYLÚČIŤ!

Do pola Vzor filtra môžete napísať tento výraz, bez akýchkoľvek zmien. Je unikátny pre všetky účty a zahrňuje aktuálne všetky známe crawler spamy:

(best|100dollars|success)\-seo|(videos|buttons)\-for|anticrawler|musica\-gratis|semalt|forum69|7makemoney|sharebutton|ranksonic|sitevaluation|dailyrank|event\-tracking|video\-\-production\.com|video\-\-production\.com|video\-\-production\.com

Nevýhodou tejto metódy je, že ak vznikne nový crawler spam, tak ho náš filter neodfiltruje. Lepšie riešenie však aktuálne neexistuje (alebo ho aspoň ja nepoznám). Keď zistíme nejaký nový crawler spam, tak sa budeme snažiť aktualizovať ho na tejto stránke aj s dátumom poslednej aktualizácie. Ak nenájdete aktuálny výraz pre filter tu, tak sa skúste pozrieť napríklad tu alebo niekde inde na internete.

Veríme, že sme vám pomohli posunúť sa o krok bližšie k čistejším dátam v Google Analytics. Dajte nám vedieť ak vás zaujíma niečo konkrétne z oblasti online marketingu a my sa vám dáme odpoveď.

Ak vám pomohol tento článok, budeme radi ak ho budete zdieľať s ľuďmi, o ktorých si myslíte, že im pomôže vyčistiť dáta v Google Analytics.

Autor článku

Michal Stín - Truniversity

Michal Stín

Co-Founder of Truniversity / Online marketing consultant

Zdroje:

Keep calm and Stop the spam in Google Analytics with 2 filters
Removing Referral Spam from Google Analytics
Stop www.event-tracking.com referral spam